Aplikace samotná běží na Google App Enginu (GAE) a původně používala Clojure jak pro komunikaci s (Google) Datastorem, tak pro zobrazení HTML. Jak jsem pochopil z jiné, pozdější prezentace, tak v současnosti by měli pro UI používat Google Closure Templates (další zajímavá technologie).
Datastrore v GAE nabízí dva druhy interfaců - high-level pro Java objekty a low-level, který umožňuje přímo pracovat s key-value strukturami. Což je přesně to, co nativně nabízí Clojure - StructMaps. Je to jedna z myšlenek, které mě v prezentaci nejvíc oslovily - pokud vytvářím webovou aplikaci v Javě, musím udělat (nebo použít framework) mapování tabulka-objekty (ORM) a pak pro prezentaci zase převod objekty-HTML. Tato dvojnásobná transformace, abych zobrazil data z databáze v prohlížeči, by při použití Clojure měla odpadnout, protože obojí by mělo jít přímo. Ono to samozřejmě tak jednoduché nebude, ale ta myšlenka se mi líbí.
Kromě této "technické" prezentace je zajímavá i druhá "manažerská" prezentace, která téma probírá spíše z designového hlediska (a zmiňuje se právě o Google Closure Templates).
A na závěr ještě rozhovor, který vyšel na InfoQ:
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.